موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از مهمترین موزه‌ های ایران است که در شهر تبریز و در جوار مسجد کبود قرار گرفته‌ است. در این موزه که به عنوان دومین موزه تاریخی ایران  پس از موزه ملی تهران  شناخته می‌ شود، آثار متعلق به دوران قبل از اسلام و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده‌ اند.

آندره گدار (باستان‌ شناس فرانسوی) نقشه تنظیمی بنای موزه آذربایجان را تهیه نموده و اسماعیل دیباج (رئیس وقت اداره فرهنگ تبریز) آن را ترسیم نموده‌ است.

موزه آذربایجان ، به لحاظ قدمت و غنای آثار موجود در آن یکی از مهمترین موزه های کشور محسوب می شود که بیش از نیم قرن سابقه دارد.

اندیشه ایجاد موزه در تبریز به حدود سالهای ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ بر میگردد که در اولین گام به برگزاری نمایشگاهی از سکه های مکشوفه از تبریز در کتابخانه تربیت منجر شد. موزه بعد از گذشت قریب به سی سال در سال ۱۳۳۶ با نمایش ۲۰۲ قطعه از آثار فرهنگی ارسالی از موزه ایران باستان در کتابخانه ملی تبریز بنیان نهاده شد.

در سال ۱۳۳۷ محل فعلی موزه درجوار مسجد کبود تعیین و عملیات ساختمانی موزه آغاز و در سال ۱۳۴۱ افتتاح شد. ساختمان موزه از بخشهای مختلف از جمله چهار تالار نمایش اشیاء تاریخی ، بخشهای اداری و فنی (آزمایشگاه و مخازن ) و کتابخانه تخصصی تشکیل یافته است.

 

آثار دوران ماقبل تاریخ و پیش از اسلام :

در این موزه آثار مربوط به دوره پیش از اسلام و ماقبل تاریخ به نمایش گذاشته شده است. سفال‌ های مربوط به تپه اسماعیل‌آباد با هفت هزار سال قدمت، از تاریخی‌ ترین آثار این موزه به‌ شمار می‌ روند.

 

آثار دوره اسلامی، سکه و کتابخانه :

موزه آذربایجان همچنین دارای تالار دوره اسلامی ، بخش سکه و مهر و کتابخانه نیز می باشد. در بخش اسلامی موزه آثاری از قرون اولیه تا قرن چهاردهم هجری نگهداری می شود. قدیمی‌ ترین آثار این دوره مربوط به سدهٔ چهارم هجری و شهر نیشابور است که از مهمترین ویژگیهای آنها میتوان به استفاده از خط کوفی، نقشهای اسلیمی و  لعاب سفید اشاره کرد.

 

بخش سنگ نگاره های تاریخی :

جدیدترین بخش از موزه آذربایجان که در سال ۱۳۸۶  افتتاح گردیده است بخش سنگ نگارهای موزه است که در آن سنگ مزارهای تاریخی، پیکره های سنگی و سنگ نوشته ها به نمایش گذاشته شده است. 

 

نزدیکترین مکانهای تاریخی و گردشگری به موزه آذربایجان:

مسجد کبود تبریز، موزه عصر آهن، بوستان خاقانی، میدان ساعت و موزه شهرداری، موزه سنجش، خیابان تربیت

 

>> نقشه آنلاین تبریز  را اینجا ببینید

نصب نقشه آفلاین تبریز از کافه بازار

 

 


  • مرا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 آلبوم تصاویر


 نظرسنجی


"آیا اطلاعات ارایه شده برای آموزش استفاده از سامانه کافی بود؟" 

بلی


 

خیر


 ویدیوها


دریافت رزومه، بروشور و کاتالوگ


نشانی


نشانی:   آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود ۰۴۱-۳۵۲۶۱۶۹۶

   مسیریابی

اطلاعات تماس ذخیره شود؟

خیر