موزه قاجار

موزه قاجار

خانه اميرنظام گروسی (موزه قاجار) - تبريز

اين بنا مقارن با حکومت ناصرالدين شاه قاجار در دوره پيشکاري اميرنظام گروسي توسط وي در تبريز احداث شده است. از اين ساختمان امروزه بعنوان موزه قاجار استفاده ميشود و آثار ارزشمندي از دوره قاجار در آن به نمايش گذاشته شده است.


از دوره قاجار بناهای زیبائی در این شهر به یادگار مانده است که خانه امیرنظام یکی از این بناهاست. این خانه در محله ششگلان که یکی از محلات قدیمی تبریز است قرار دارد. در دوره قاجار عمارتهای بسیار زیبائی در این محله احداث شده بود که خانه امیرنظام گروسی یکی از باارزشترین بازمانده های این خانه های تاریخی است، که هنوز هم با صلابت و عظمت خاصی خودنمائی می کند. این عمارت که اکنون به عنوان موزه قاجار استفاده می شود در دوره ناصرالدین شاه و در زمان پیشکاری امیر نظام گروسی* و توسط وی بنا گردیده است. در خاطرات ناصرالدین شاه در سفرسوم وی به فرنگ از این خانه توصیف فراوان شده است. در دوره پهلوی از این خانه به عنوان اداره دارائی و اداره فرهنگ استفاده شده و در سال 1370 شمسی توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری گردیده است.

با توجه به آسیبهای جدی که به بنا وارد شده بود، با حفظ ویژگیهای معماری بنا و شاخصهای سنتی مورد بازسازی قرار گرفت و در اردیبهشت ماه سال 1385 شمسی پس از اتمام عملیات ساختمانی به عنوان موزه قاجار مورد بهره برداری قرار گرفت.

تالارهای موزه :

تالارهای طبقه اول: تالار سکّه ، تالار بافته ، تالار چینی ، تالار آبگینه ، تالار موسیقی، تالار خاتم و تالار فلزات

تالارهای طبقه دوم: تالار سنگ ، تالار اسلحه ، تالار رجال و فرامین ، تالار معماری و شهرسازی

 

مشاهده و دانلود کتاب نفیس گردشگری آذربایجان شرقی (آذربایجان؛ باغ بهشت ایران)

>> نقشه آنلاین تبریز  را اینجا ببینید

 

نصب نقشه آفلاین تبریز از کافه بازار

 

برای ارتباط با مسئول موزه قاجار می توانید با شماره تلفن 04135256797 تماس بگیرید.


  • مرا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 آلبوم تصاویر


 ویدیوهانشانی


   مسیریابی

اطلاعات تماس موزه قاجار ذخیره شود؟

خیر